pracownie

Pracownia 3D i Zdarzenia Wirtualne I 

Wydział Sztuki Mediów, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

dr hab. Piotr Kopik, prof. ASP; asystent: mgr Andrzej Szwabe

(w latach 2021-23 mgr Martix Navrot)

Ideą pracowni jest wspieranie indywidualnego rozwoju artystycznego osób studenckich. Dyskusje oraz korekty mają na celu wypracowanie postawy twórczej, która będzie spójna z osobistymi predyspozycjami i aspiracjami artystycznymi.

Równocześnie zajęcia dążą do poszerzenia wiedzy na temat najnowszych cyfrowych narzędzi, z technikami 3D jako istotnym punktem odniesienia. Rozwijanie umiejętności obsługi programów komputerowych jest podporządkowane indywidualnym poszukiwaniom artystycznym.

Kluczowym wyzwaniem twórczym jest wypracowanie własnej propozycji estetycznej, a w razie potrzeby, rozszerzenie działań cyfrowych o prace w technikach analogowych.

Pracownia 3D i Zdarzeń Wirtualnych, zainicjowana przez Piotra Kopika w roku akademickim 2017/2018, była pierwszą tego typu pracownią na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej działalność koncentrowała się na technikach 3D i wirtualnej rzeczywistości w kontekście praktyki artystycznej, wskazując trzy główne obszary zainteresowań:

•     immersji w jakieś formie wirtualnej rzeczywistości,

•     przenikania wirtualnego świata z realnym,

•     refleksji na temat postępującej obecności cyfrowych mediów i wirtualnych systemów.

W późniejszych latach założenia programowe oraz omawiane tematy coraz częściej zmierzały w kierunku zagadnień wykraczających poza sferę technologiczną, koncentrując się na szerszych uwarunkowaniach kulturowych, a przede wszystkim na indywidualizacji praktyki artystycznej twórców i twórczyń.

Część zajęć opiera się na indywidualnych konsultacjach projektów, inne mają charakter warsztatowy i zespołowy, a jeszcze inne przybierają formę dyskusji, działań performatywnych lub wykładów.

Osobami absolwenckimi pracowni są m.in.: Julek Płoski, Franciszek Drażba (Franek Warzywa), Piotr Kowalski, Emma Szumlas. Obecnie studiuje w niej 21 osób.

https://www.instagram.com/3dzw1

Osoby studenckie: Kamila Flesińska, Maks Rzontkowski, Mateusz Zubel, Magdalena Borzęcka, Ola Wierucka, Agnieszka Suchocka, Dawid Konopka  


Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej 

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

dr hab. Tomasz Opania prof. U; dr Liliana Zeic as.

Prowadzący starają się lokować działania pracowni przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Przy czym interesująca jest odpowiedź na pytanie, próba definicji: czym jest „sztuka publiczna”, a czym „sztuka w przestrzeni publicznej“. Czym różnią się te z pozoru bliskie określenia. Zwrócenie uwagi na wyjątkową relację między sztuką, a porządkiem społecznym. Podkreślenie kontekstu społecznego, w obrębie którego ona operuje. Umiejętność odróżnienia sztuki pojawiającej się w miejscach publicznych (w przestrzeni miejskiej, internetowej itd.) od sztuki zaangażowanej, zajmującej się społecznymi aspektami życia.

Celem zajęć jest m.in. wprowadzenie do dyskusji tematów niewygodnych i marginaliów. Pracownia ma charakter intermedialny nie określając formalnego języka wypowiedzi. Studenci wypowiadają się poprzez działania interdyscyplinarne realizując prace obiektowe, malarskie, fotograficzne, video, multimedia, instalacje czy performance. Zadania często wynikają z aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i są ich bieżącym komentarzem. 

Charakterystyka projektów:

Badania, w które włączony jest student, skupiają się nad zagadnieniami związanymi z polityką, społeczeństwem i rolą jaką pełni w nich jednostka. Interesuje nas aktywne podejście do bieżących problemów. Poświęcamy szczególną uwagę zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem sztuki w obiegu pozainstytucjonalnym; sposobami implementowania sztuki w przestrzeń publiczną; działaniami z i dla osób wykluczonych społecznie oraz z lokalnymi społecznościami; praktykami artystycznymi opartymi na współpracy i kolektywności; strategiami twórczymi opartymi na partycypacji oraz poruszającymi się w obszarze estetyki relacyjnej. 

Osoby studenckie: Marcin Derda, Michał Kowalczys, Lena Ptak, Maja Koszyca, Julia Borowiecka, Natalia Skrzypczak


Pracownia Działań Performatywnych i Multimedialnych

Instytut Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, Uniwersytet Zielonogórski 

dr Aleksandra Kubiak

Pracownia Działań Performatywnych i Multimedialnych dr Aleksandry Kubiak jest przestrzenią wymiany myśli i poglądów, platformą dla działań eksperymentalnych. Kurs w pracowni zaczyna się od tematu otwartego na wolną interpretację osób studiujących, żeby bliżej poznać ich indywidualne zapatrywania na sztukę i proces tworzenia. 

Od wprowadzenia lockdownu w pandemii Covid osoby studiujące coraz częściej wnoszą do swoich projektów rozważania na temat tożsamości, odczuwanych ograniczeń i zasobów emocjonalnych. Poprzez działania na polu sztuki omawiamy więc konsekwencje zjawisk społecznych i politycznych, których jesteśmy świadkami. I zastanawiamy się jak determinują one nasze dzieła sztuki. Osoby studiujące pracują z obrazem filmowym, tworzą krótkie narracje i performansy. 

Indywidualne projekty osób studiujących omawiane są w grupie. Uzupełniane pokazami dzieł współczesnych osób artystycznych. Kurs z dr Aleksandrą Kubiak trwa 2 lub 4 semestry, w zależności od kierunku studiów. 

Cały kurs składa się z trzech bloków:

  • kursu teoretycznego prowadzonego przez mgr Wojciecha Kozłowskiego (1 semestr)
  • nauki pracy z narzędziami do edycji obrazu mgr Joanna Fuczko, mgr Anna Mazurkiewicz (1 semestr)
  • pracy z projektem, dziełem sztuki dr Aleksandra Kubiak (2 lub 4 semestry)

Osoby studenckie: Natalia Borończyk, Agnieszka Kowaliczek, Julia Surowiec, Anastasiia Slovachevska, Alina Kremen, Marta Karkut


Instytut Edukacji Artystycznej

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

dr Katarzyna Kozyra

Praktyka Projektu Artystycznego to zajęcia skoncentrowane na eksplorowaniu szerokiego spektrum działań performatywnych i ich związków z różnorodnymi mediami artystycznymi. Uczestnicy rozwijają swoje projekty, integrując elementy performansu z formami takimi jak film, obiekt, instalacja czy fotografia, tworząc interdyscyplinarne i wielowymiarowe narracje. To przestrzeń twórczej wymiany, w której kładzie się nacisk na proces twórczy, dialog z odbiorcą i współczesny kontekst artystyczny.

Osoby studenckie : Agnieszka Rudnicka, Agata Goździk, Julia Sosnowska 


Produkcja Medialna  

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Osoby studenckie: Adam Kwiecień, Christine Klima, Julia Błażkowska-Barć, Miłosz Zajączkowski, Gabriela Białek, Val Ziółko


Pracownia Filmu Eksperymentalnego

Katedra Filmu Eksperymentalnego

Wydział Sztuki Mediów, Fotografii i Filmu Eksperymentalnego

Akademia Sztuki w Szczecinie

dr hab. Hubert Czerepok, mgr Rafał Żarski

Pracownia Filmu Eksperymentalnego jest pracownią, w której studenci/studentki eksperymentują z formami prowadzenia narracji filmowej. W trakcie zajęć uczą się metodologii prac badawczych niezbędnych do realizacji filmów eksperymentalnych, prowadzenia procesu dokumentacyjnego i zdjęciowego, prowadzenie prac scenariuszowych oraz reżyserskich, analizują wpływ montażu na opowiadanie historii w filmie.

Każde ćwiczenie realizowane w Pracowni ma charakter odrębnego projektu, w którym studenci/studentki eksperymentują z formą filmową. Zajęcia odbywają się w formie konsultacji z prowadzącymi, podczas których kluczowym elementem są otwarte dyskusje na temat bieżąco realizowanych filmów.

Zajęcia w Pracowni Filmu Eksperymentalnego polegają na merytorycznym przygotowaniu studenta do rozpoczęcia pracy filmowca–eksperymentatora oraz „opiece artystycznej“ podczas realizacji opowieści filmowych. Granice pomiędzy sztukami wizualnymi, a kinem zacierają się, wielu artystów wizualnych realizuje projekty filmowe, natomiast filmowcy prezentują swoje dzieła w galeriach sztuki współczesnej. Nauka umiejętnego budowania narracji i jej wykorzystywanie w realizowaniu własnych eksperymentalnych form filmowych są niezbędne do prowadzenia własnej pracy artystycznej. Celem Pracowni jest wykształcenie wrażliwych i kreatywnych twórców, dla których przestrzeń ruchomego obrazu jest obszarem eksperymentu i poszukiwania. Proces edukacyjny to przede wszystkim realizowanie własnych projektów filmowych, dyskusje, a także pokazy uznanych twórców kina awangardowego i eksperymentalnego.

Osoby studenckie: Zofia Białkowska, Stanislav Bagdia, Marcel Dębicz, Ania Kałwa, Vladimir Masich, Łucja Uno Obrębska